Гел (Холштајн)

Гел (германски: Göhl) — општина во округот Источен Холштајн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Гел
Грб на Гел
Гел (Холштајн) is located in Германија
Гел (Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Источен Холштајн
Месна заед. Олденбург-Ланд
Градоначалник Томас Бауер
Основни податоци
Површина 21,2 км2
Надм. височина 19 м
Население 1.105 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OH
Пошт. бр. 23758
Повик. бр. 04361
Портал www.amt-oldenburg-
land.de
Местоположба на Гел во рамките на округот Источен Холштајн
Карта
Координати 54°17′N 10°57′E / 54.283° N; 10.950° E / 54.283; 10.950Координати: 54°17′N 10°57′E / 54.283° N; 10.950° E / 54.283; 10.950

НаводиУреди

  1. "Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2018 г." Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. (германски)