Гвидо Рени (4 ноември 1575 - Болоња, 18 август 1642), италијански сликар, припадник на Болоњската школа[1],[2].

Гвидо Рени
Роден 4 ноември 1575( 1575-11-04)
Болоња
Починал 18 август 1642(1642-08-18) (возр. 66)
Болоња
Националност италијанец
Занимање сликар

Наводи

уреди
  1. „Guido Reni“. Архивирано од изворникот на 2021-01-27. Посетено на 2021-02-04.
  2. Guido Reni (Italian, 1575–1642)