ГЖС „Скопје“

Железничка станица „Скопје“ — дел од комплексот наречен Транспортен центар кој е завршен во 1981 година. Има 10 колосеци поставени на масивен бетонски мост, долг 2 km.

ЖС „Скопје“
Skopje Train Station from Mount Vodno.JPG
Поглед на железничката станица од Водно
МестоСкопје
Македонија Македонија
Координати41°59′27″N 21°26′44″E / 41.99083° N; 21.44556° E / 41.99083; 21.44556Координати: 41°59′27″N 21°26′44″E / 41.99083° N; 21.44556° E / 41.99083; 21.44556
СопственикРепублика Македонија
СтопанисувачМакедонски Железници - Транспорт
Перони6
Колосеци10 (6 во функција)
ВрскиЈСП, САС
Објект
Пристап за инвалидида
АрхитектКензо Танге
Арх. стилБрутализам
Историја
Отворена27 јули 1981; пред 39 години (1981-07-27)

Се наоѓа на помалку од 1 km од центарот на Скопје.

ИсторијаУреди

 
Старата железничка станица во Скопје која работела во периодот 1940-1963 (денес Музеј на Град Скопје

На 26 јули 1963, еден од најлошите денови во историјата на Скопје, се случи земјотрес којшто го погоди градот во 5:17 наутро. Речиси 75% од градбите во градот се срушени во тој земјотрес за само неколку секунди.

По земјотресот почнат е проект за голема преизградба на градот, чијшто автор е Кензо Танге, јапонски архитект, но кој не е спроведен во целост. Истиот архитект е автор и на железничката станица.