Восанци (Јаргулица)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Восанци


Местоположба 41°35′14″N 22°33′42″E / 41.58722° СГШ; 22.56167° ИГД / 41.58722; 22.56167
Основни податоци
Место Јаргулица
Општина Радовиш
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Восанцисредновековна населба во атарот на селото Јаргулица, Македонија. На 4,5 километри јужно од селото, на левиот брег на Восанска Река, на 500 метри десно од патот Радовиш-Струмица се најдени питоси. На теренот се гледаат фрагменти од керамички садови, грамади од кршен камен и згура од топена руда.[1]

Во близина на местото е подигнат новиот Восански манастир.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 327. ISBN 9989-649-28-6.