Виљагонсало

општина во Екстремадура, Шпанија

Виљагонсало — општина со метоположба во покраината Бадахос, Екстремадура, Шпанија. Според пописот од 2005 година (Национален статистички институт (INE)), општината има население од 1.336 жители.

Виљагонсало
Виљагонсало
Виљагонсало
ДржаваШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОпштинаВиљагонсало
Површина
 • Вкупна41 км2 (16 ми2)
Надм. вис.&10000000000000237000000237 м
Население (2005)
 • Вкупно1.336
 • Густина32,6/км2 (840/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)