Вировитица (хрватски: Virovitica) — град во Хрватска. Градот се наоѓа во западниот дел на историско-геогарфската област Славонија, поточно во областа Подравина. Градот се наоѓа во близина на реката Драва и границата со Унгарија. Административно градот е дел од Вировитичко-подравската жупанија. Според пописот од 2011 година, градот имал население од 14,688, а Општина Вировитица 21,291 жител.[1]

Вировитица
град
Град Вировитица
Grad Virovitica
Вировитица
Вировитица
Знаме на Вировитица
Држава Хрватска
Жупанија Вировитичко-подравска
Управа
 • ГрадоначалникИвица Кирин
Површина
 • град1 E+8_m²
Надм. вис.&10000000000000122000000122 м
Население (2011)[1]
 • град21.291
 • Густина1,2/км2 (3,1/ми2)
 • Градскo14.688
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број33 000
Повикувачки број+385 (0) 33
Рег. таб.VT
Мреж. местоhttp://www.virovitica.hr/

Население

уреди

Општина Вировитица, според пописот од 2011 година, имала население од 21,291 жители:[1]

Вировитица во уметноста и во популарната култура

уреди

Галерија

уреди

Збратимени градови

уреди

Вировитица е збратимен со:

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 1,2 „Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Вировитица“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.
  2. Balašević Đ.* – Bezdan (пристапено на 26.12.2022)

Надворешни врски

уреди