Вилијам Кулен Брајант

Вилијам Кулен Брајант (3 ноември 1794, Камингтон, Масачусетс, САД - 12 јуни 1878, Њујорк) — американски поет.

Вилијам Кулен Брајант
William Cullen Bryant
Вилијам Кулен Брајант, ц. 1876
Роден/аноември 3, 1794(1794-11-03)
Камингтон, Масачусетс, САД
Починат/ајуни 12, 1878(1878-06-12) (возр. 83)
Њујорк, Њујорк, U.S.
Занимањепоет, новинар и уредник
НационалностАмериканско
Значајни дела„Танатопсис“
Потпис

На 17-годишна возраст ја напишал „Танатопсис“, медитација за природата на смртта, што останува неговата најпозната поема. Бил под влијание на деизмот, а самиот влијаел врз Ралф Валдо Емерсон и Хенри Давид Торе. Речиси 10 години работел како адвокат, профеција што ја мразел. Со своите „Поеми“ (1821), вклучувајќи ја и „За водениот волк“, добил репутација на успешен поет. Во 1825 година се преселил во Њујорк, каде што речиси 50 години бил главен уредник на весникот „Ивнинг Пост“ (Evening Post) (1829-78), кој го трансформирал во орган за прогресивно мислење.

Користена литература

уреди