Вида (германски: Wieda) — река која тече низ долносаксонскиот округ Остероде и тириншкиот округ Нордхаузен. Долга е 22 километри[1] и претставува западна и десна притока на реката Цорге во планинскиот масив Харц.

Вида
Реката Вида во истоименото село
Место Долна Саксонија и Тирингија (Германија)
Должина 22 км [1]
Извор во Харц на Штеберхај
Координати: Географската должина не можеше да се обработи како број: 10.3323.8
{{#coordinates:}}: неважечка гео. должина
Висина на изворот околу 545 м над м.н.
Утока близу Вофлебен во Цорге
51°19′50″N 10°26′33″E / 51.3305° СГШ; 10.4424° ИГД / 51.3305; 10.4424
Висина на утоката 206,9 м над м.н.
Спуст ~ 338,1 м
Слив Елба
Одлив Цорге → Хелме → Унштрут → Зале → Елба → Северно Море

Притоки уреди

Притоки на Вида се:

  • Брајтенбах (лева)
  • Уфе (десна)
  • Талграбен (десна)
  • Лохмиленграбен (лева)

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 Die Wieda, auf harzlife.de