Веселин Илиевски ( 1907 во Одри, Тетовско21 октомври 1943 во Тетовско) — македонски партизан, борец за слобода на Македонија и учесник во НОВ.[1]

Животопис уреди

Потекнувал од бедно семејство. Основно училиште завршил во селото. Рано заминал на печалба во Америка. Оттаму се вратил спроти капитулацијата на бивша Југославија. Во летото 1943 година кога имал бачило на Шар Планина, станал соработник на партизанскиот одред, кој материјално го помагал. Како активист бил избран за член на првиот народноослободителен одбор во селото Одри. При првата провала на Шарпланинскиот одред, меѓу другите патриоти и заднински активисти, бугарскиот фашистички окупатор го затвориле и на 21 октомври 1943 година го стрелале.[1]

Поврзано уреди

Партизани и селани стрелани после првата провала на Шарпланинскиот одред биле ѝ:

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 Беа, загинаа, останаа. Скопје: Историски Архив - Скопје. 1969. стр. 67. На |first= му недостасува |last= (help)