Венијамин Цариградски

Венијамин I (грчки: Βενιαμίν Α΄, 18 јануари 187117 февруари 1946) бил Вселенски патријарх од 1936 сè до 1946.

За време на неговата патријаршија, во 1941, голем пожар ја уништил патријахалната палата во Фенер. Нова палата била издигната во 1989 од Агелопулос.

Надворешни врскиУреди

Духовни титули
Претходник
Фотиј II
Вселенски патријарх
1936—1946
Наследник
Максим V