Вајда (Тирингија)

Вајда (германски: Weida) — град во округот Грајц, во Тирингија, Германија. Се наоѓа 12 километри јужно од Гера на истоимената река.

Вајда
Грб на Вајда
Вајда (Тирингија) is located in Германија
Вајда (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Градски единици 2
Градоначалник Вернер Бајер
Основни податоци
Површина 36,48 км2
Надм. височина 231 м
Население 8.372 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 229 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07565–07570
Повик. бр. 036603
Портал www.weida.de
Местоположба на градот Вајда во рамките на округот Грајц
Карта
Координати 50°46′0″N 12°4′0″E / 50.76667° СГШ; 12.06667° ИГД / 50.76667; 12.06667Координати: 50°46′0″N 12°4′0″E / 50.76667° СГШ; 12.06667° ИГД / 50.76667; 12.06667

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди