Вангел Бабинкостов

македонски математичар

Вангел Бабинкостов (познат и како Вангел Ристов Бабинкостов; р. 5 јули 1938 во Герман, Леринско) — македонски математичар и универзитетски професор од 1998 година.

Вангел Бабинкостов
Роден Вангел Ристов Бабинкостов
5 јули 1938 (1938-07-05) (85 г.)
Герман, Егејска Македонија, Грција
Националност Македонец
Занимање математичар

Животопис Уреди

Дипломирал во 1962 година во Самарканд, Узбекистан. Станал редовен професор на Природно-математичкиот факултет во Скопје во 1998 година. Магистрирал на Природно-математичкиот факултет во Белград во 1974 година, а докторирал во 1992 година на ПМФ во Скопје со темата „Прилог кон нумеричкото решавање на диференцијалните равенки“ и објавил научни трудови од таа област.[1]

Наводи Уреди

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Бабамов“. Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. 110. Text "series " ignored (help)