Валтер Андреас Шварц

Валтер Андреас Шварц (германски: Walter Andreas Schwarz, 2 јуни 1913 - 1 април 1992) бил германски пејач, писател, комичар, преведувач за Би-Би-Си и автор на радио драма.

Роден е на 2 јуни 1913 година во Ашерслебен. Го напушти родниот град по дипломирањето во 1932 година и се преселил во Виена за да студира германска литература и музика. Поради еврејско потекло со своето семејство, тој бил однесен во кампот во 1938 година.

Неговиот врв во кариерата беше во 1956 година, кога учествуваше на Евровизија 1956 со песната „Во чекалната за големата среќа“(Im Wartesaal zum großen Glück), што беше повеќе рецитативна. Резултатот остана непознат, но според книгата на Симон Баркли песната била завршена од другата.[1] Тој е исто така првиот претставник на Германија на Евровизија.

Откако живеел во Лондон долго време, умрел на 1 април 1992 година во Хајделберг. Во 1995 година албум со проза стихови од Ерик Мухам бил издаден од Шварц.

Наводи

уреди
  • Jan Feddersen: Ein Lied kann eine Brücke sein, Hoffmann und Campe 2002

Надворешни врски

уреди