Валона (област)

Областа Валона (албански: Qarku i Vlorës) е една од 12те области во Албанија. Таа се состои од окрузите Делвина, Саранда и Валона и нејзиниот главен град е Валона[1]. Од 1 јануари, 2010 година населението на округот Валона се проценува на 211,773 жители[2].

Валона
Qarku i Vlorës
Област
Albania location Vlorë.svg
Држава Албанија
Окрузи3
Главен градВалона
Површина
 • Вкупна2.706 км2 (1,045 ми2)
Население (2010)
 • Вкупно211.773
 • Густина0.078/км2 (0.20/ми2)
Часовен појасЦентрално-европско време (UTC+1)
 • Лете (DST)Централно-европско летно време (UTC+2)
Мреж. местоhttp://www.qarkuvlore.gov.al/
Плажа во Валона

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди

Координати: 40°10′N 19°45′E / 40.167° N; 19.750° E / 40.167; 19.750