Округот Делвина (албански: Rrethi i Delvinës) е една од 36-те окрузи во Албанија и е дел од областа Валона. Округот има 11,985 жители[1], додека пак има површина од 348 км2. Округот се наоѓа во јужниот дел на Албанија, а главен град е Делвина. Округот ги содржи следните градови:

Map showing Delvinë within Albania
Map showing Delvinë within Albania

Наводи уреди

  1. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. Архивирано од изворникот на 2011-07-24. Посетено на 2010-09-09.

Поврзано уреди