Округот Валона (албански: Rrethi i Vlorës) е еден од 36-те окрузи во Албанија, дел од областа Валона. Округот има население од 151,314 жители[1] и површина од 1,609 км2. Округот се наоѓа во југозападна Албанија и има значително грчко население.[2][3] Во округот се наоѓаат следните населени места:

Map showing Vlorë within Albania
Map showing Vlorë within Albania
Поглед кон крајбежјето на Валона

Наводи

уреди
  1. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. Архивирано од изворникот на 2011-07-24. Посетено на 2010-09-09.
  2. http://mondediplo.com/maps/albanianmdv1999 The Albanians, a scattered people by Philippe Rekacewicz, Le Monde diplomatique, January 1999
  3. „Country Studies US: Greeks and Other Minorities“. Посетено на September 6, 2006.

Поврзано

уреди