Бургундија

(Пренасочено од Бургоња)

Бургундија или Бургоњ (француски: Bourgogne) е регион во Франција.

Бургундија
Bourgogne
Знаме на БургундијаЛого на Бургундија
Амблем
Земја Франција
ПрефектураДижон
Департмани
Управа
 • ПретседателФрансоа Патрија (СП)
Површина
 • Вкупна31.582 км2 (12,194 ми2)
Население (1 јан. 2008)
 • Вкупно1.631.000
 • Густина52/км2 (130/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
NUTSFR2
Мреж. местоcr-bourgogne.fr

Регионот е поголем од некогашното Војводство Бургундија, но помал по површина од територијата под власта на војводите на Бургундија. Составен е од следиве поранешни покраини:

  • Бургундија: Златен Брег, Сона и Лоара и јужната половина на Јона. Ова се границите на поранешното Војводство Бургундија (подоцна покраина Бургундија). Меѓутоа во денешниот регион не спаѓа некогашното грофовство Бургундија (подоцна покраина Франш Конте), кое денес го образува регионот Бургундија-Франш Конте. Мал дел од некогашното војводство денес му припаѓа на регионот регионот Шампања-Ардени.
  • Ниверне: денешен департман Њевр
  • северната половина на Јона е територија која не припаѓала на Бургундија (барем не од XI век наваму), туку била погранична област помеѓу покраините Шампања, Ил де Франс и Орлеане, политички зависна од секоја од нив во разни историски периоди.

Поголеми градови уреди

 
Карта на регионот Бургундија

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди

47°00′N 4°30′E / 47.000° СГШ; 4.500° ИГД / 47.000; 4.500