Булчица (албански: Rrethi i Bulqizës) — општина во Дебарската област, источна Албанија. Има 28.374 жители[1] и површина од 469 км2. Окрузот се наоѓа во источниот дел на Албанија и нејзин главен град е Булчица. Во општината има македонско малцинство, особено во областа Голо Брдо.

Местоположба на Булчица

Општини

уреди

Општински единици во Булчица се:

Наводи

уреди
  1. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. Архивирано од изворникот на 2011-07-24. Посетено на 2010-09-09.

Поврзано

уреди