Брус Фредерик Џозеф Спрингстин — (англиски: Bruce Frederick Joseph Springsteen, роден на 23 септември 1949) — американски рок-пејач, гитарист и композитор.

Брус Спрингстин (1949 - )

Животопис уреди

Музичка кариера уреди

На почетокот на 2014 година, Спрингстин го објавил својот 18. студиски албум под наслов „High Hopes“. Албумот бил снимен на повеќе локации (Њу Џерси, Лос Анџелес, Атланта, Австралија и Њујорк) со неговата група „E Street Band“, а како гостин се појавува и гитаристот Том Морело (поранешен член на „Rage Against the Machine“). Албумот бил најавен во ноември 2013 година, кога биле објавени песната „High Hopes“ и видео спотот за неа.[1]

Наводи уреди

  1. Антена, 17 јануари 2014, стр. 30.