Бриџита Андерсон

шведска актерка и комичарка

Ула Биргита Хелена Андерсон (родена Андерсон на 20 април 1933) е шведска глумица и комичарка.[1]

Бриџита Андерсон
Бриџита Андерсон во театарот Максимтеатерн во 1988.
Роден(а)Ула Бриџита Хелена Андерсон
20 април 1933 (1933-04-20) (89 г.)
Мариестад, Шведска
НационалностШвеѓанка
Занимањеглумица, комичарка
Активен период1954–
СопружникАндерш Бај (разведена)
ПартнерКарл Зетерштрем
ДецаМати Бај
Хана З Градин

КариераУреди

 
Андерсон со Карл Густаф Линдстет во Тескдесгаман, 1967 година

Андерсон го постигнала својот чекор напред глумејќи во разни естрадни шоуа со Повел Рамел и Карл Герхард. Таа беше дел од групата околу Hasse & Tage, дејствувајќи во ревизии како „Гула Хунд, „Пристигање на бродот,“ „Пајак, Мадам!, „Војната на јаболките, „Јајцата се лабави, „Авантурите на Пикасо и Вештерката Суртант“.

Во 1967 година, таа го портретирала Teskedsgumman (г-ѓа. Пиперче) во истоимениот шведски календар. Програмата станала многу популарна и е постојано се изведува на шведската телевизија. Подоцна, таа, исто така, портретирала уште двајца ликоив на детски претстави: Хедвиг во „Од А до О - Пат околу буквите“ од 1974 година и малиот трол Дејзи во Trolltider (Тролтајмс) од 1979 година.

Андерсон ја играла Дорис во филмовите од Јонсонлиган, а таа го обезбедила и шведскиот глас за Лејди Клук во анимираниот филм на Волт Дизни, Робин Худ и Бломхерет во Дандерклампен.

Таа станала и сакана и популарна глумица во Шведска[2] со карактеристичен дијалект (västgötska),[3] и иако нејзината главна предност била комедија, таа имаше и посериозни и карактерни улоги.[1]

НаградиУреди

Таа ја добила почесната награда Гулдбаге, која е животна почесна награда на шведската филмска индустрија, во 2016 година.[2]

Личен животУреди

Андерсон е родена во Мариестад во 1933 година. Таа има две деца, пијанистот Мати Бај (роден 1966 година) со нејзиниот тогашен сопруг Андерс Бај и Хана З Градин со шведскиот писател Карл Зетерстрем.[3]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Birgitta Andersson“. Nationalencyklopedin.
  2. 2,0 2,1 „Hedersbagge till Birgitta Andersson“. Sveriges Television. 16 January 2016. Посетено на 24 April 2018.
  3. 3,0 3,1 Vorne, Anna (3 April 2007). „Birgitta Andersson: Jag behöver ingen man - jag får så mycket kärlek ändå!“. Hemmets Journal. Посетено на 24 April 2018.

Надворешни врскиУреди