Брезница (Ларце)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Брезница

Карта

Местоположба 41°56′4″N 21°7′32″E / 41.93444° СГШ; 21.12556° ИГД / 41.93444; 21.12556
Основни податоци
Место Ларце
Општина Желино
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Брезницаархеолошко наоѓалиште во тетовското село Ларце. Претставува населба од доцноантичкото време. Се наоѓа на околу 1 км јужно од селото, каде на еден поголем простор се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал. Најдени се и повеќе монети што се чуваат во Музејот на тетовскиот крај[1]

Поврзано уреди

  • Кале — утврдена населба од доцноантичко време и средниот век;
  • Црква — црква од доцен среден век.

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069