Бобоштица (месно: Бобошчица) — село во јужна Албанија. Селото се наоѓа во областа Горица.

Бобоштица
село
Бобоштица is located in Албанија
Бобоштица
Бобоштица
Координати: 40°33′15″N 20°45′52″E / 40.55417° СГШ; 20.76444° ИГД / 40.55417; 20.76444Координати: 40°33′15″N 20°45′52″E / 40.55417° СГШ; 20.76444° ИГД / 40.55417; 20.76444
Земја Албанија
ОбластКорча
ОпштинаКорча
Општ. един.Дреново
Надм. вис.&100000000000011120000001.112 м
Население (2005)
 • Вкупно1,200
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

ГеографијаУреди

ИсторијаУреди

ДемографијаУреди

КултураУреди

ЛичностиУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди