Дреново (Горица)

село во Албанија

Дреново — село во јужна Албанија. Селото се наоѓа во областа Горица.

Дреново
село
Дреново is located in Албанија
Дреново
Дреново
Координати: 40°35′N 20°47′E / 40.583° СГШ; 20.783° ИГД / 40.583; 20.783Координати: 40°35′N 20°47′E / 40.583° СГШ; 20.783° ИГД / 40.583; 20.783
Земја Албанија
ОбластКорча
ОпштинаКорча
Надм. вис.&100000000000011120000001.112 м
Население (2004)
 • Вкупно600
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.KO

ГеографијаУреди

ИсторијаУреди

ДемографијаУреди

КултураУреди

ЛичностиУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди