Бломберг (Источна Фризија)

Бломберг (германски: Blomberg; долногермански: Bloombarg) — општина во округот Витмунд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Бломберг
Селската црква
Селската црква
Бломберг (Источна Фризија) is located in Германија
Бломберг (Источна Фризија)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Витмунд
Општ. заед. Холтрим
Градоначалник Вернер Инкен (СДП)
Основни податоци
Површина 12,80 км2
Надм. височина 7 м
Население 1.894 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 148 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WTM
Пошт. бр. 26487
Повик. бр. 0 49 77
Местоположба на Бломберг во рамките на округот Витмунд
Карта
Координати 53°34′33″N 7°33′30″E / 53.57583° СГШ; 7.55833° ИГД / 53.57583; 7.55833Координати: 53°34′33″N 7°33′30″E / 53.57583° СГШ; 7.55833° ИГД / 53.57583; 7.55833

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Бломберг се граничи (почнувајќи од запад надесно) со општината Нојшо (во рамки на истата општинска заедница Холтрим), општините Морвег и Дунум (обете во општинската заедница Езенс), како и со делот Лангефелд од градот Аурих.

Општински единициУреди

Кон општината припаѓаат деловите Алтгауде, Нордмор, Шо и Зидмор.

ИсторијаУреди

Населбата Бломберг настанала како пруска колонија во 1765 година. Црквата била подигната во неоготски стил во 1870 година.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди