Бинач

село во Косово

Бинач или Бинча (албански: Binçë), ― село во Општина Витина во југоисточно Косово. Манастирот „Св. архангели Михаил и Гаврил“ бил уништен во 1999 година, за време на немирите на Косово. Се наоѓа во Косовското Поморавје. Покрај селото, тече Биначка Морава.[2]

Бинач
Село
ДржаваКосово
ОкругГнилане
ОпштинаВитина
Население (2011)[1]
 • Вкупно1.127
Час. појасСЕВ (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)СЕЛВ (UTC+2)

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 2011 Kosovo Census results
  2. Robert Elsie (24 декември 2012). A Biographical Dictionary of Albanian History. I.B.Tauris. стр. 419–. ISBN 978-1-78076-431-3.