Били Ѕвер

македонски пејач

Били Ѕвер (сценско име, анг. Billy Zver) (роден како Илија Делов[1] на 26 јуни 1987 во Кавадарци)[2] — македонски рапер кој заедно со Ѓоко Танески, ја претставуваше Македонија на Евровизија 2010 со песната Јас ја имам силата.

Били Ѕвер
Животописни податоци
Родено имеИлија Делов
Познат(а) и какоБили Ѕвер
Роден(а)26 јуни 1987
Кавадарци, Македонија
ЖанровиРап
ЗанимањаРапер
Период на активност2006–Денес

Животопис уреди

Како мал започнува да оди во основно музичко училиште каде што почнува да свири хармоника. Подоцна полека навлегува во хип-хоп водите и тотално се пресвртува на рап музиката, почнува да снима синглови со познати изведувачи.

Наводи уреди

  1. „Били Ѕвер стана пчелар: Наместо аплаузи, зуење на пчели“. Фокус (англиски). 2016-12-16. Посетено на 2020-10-19.
  2. „За мене - Billy ZVER“. web.archive.org. 2010-06-07. Архивирано од изворникот на 2010-06-07. Посетено на 2020-10-14.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)