Бетмен (филм од 1966)

филм од 1966

Бетмен (англиски: Batman) е филм од 1966 година, заснован на популарната телевизиска серија со истиот наслов. Ова беше првиот долгометражен филм кој е адаптација на некој DC стрип. Филмот Бетмен беше реализиран од страна на издавачката куќа 20th Century Fox, а во главните улоги се појавиа Адам Вест како Бетмен, и Берт Вард како Робин.

„Бетмен“
Бетмен (филм од 1966).jpg
РежисерЛезли Х. Мартинсон
ПродуцентВилиам Дозиер
СценаристЛоренѕо Семпл Џр.
Боб Кејн
НастапуваатАдам Вест
Берт Вард
Ли Мериветер
Цезар Ромеро
Баргес Мередит
Френк Горшин
МузикаНелсон Ридл
насловна музика:
Нил Хефти
МонтажаХари Герстад
Дистрибутер20th Century Fox
Времетраење105 мин.
ЈазикАнглиски
Буџет$1.377.800

Филмот беше режиран од Лезли Х. Мартинсон кој исто така режираше и неколку епизоди од серијата Бетмен.



ГлумциУреди

Надворешни врскиУреди