Беловина (Оризари)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Беловина


Местоположба 42°09′40″N 21°37′06″E / 42.16111° СГШ; 21.61833° ИГД / 42.16111; 21.61833
Основни податоци
Место Оризари
Општина Липково
Тип

 некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Беловинаархеолошко наоѓалиште во кумановското село Оризари. Претставува некропола од римското време. Во реонот на селото, според кажувањето на С. Алити, се откриени гробови со камена конструкција - тип циста.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 219. ISBN 9989649286.