Белица (општина)

Општина Белица (бугарски: Община Белица) — општина во Пиринска Македонија, во денешната Благоевградска област, југозападна Бугарија. Центар на општината е градот Белица. Општината има 13 населени места со вкупно население од 9.646 жители (2015).

Општина Белица
Община Белица
Местоположба во Пиринска Македонија Местоположба во Бугарија
Местоположба во Пиринска Македонија
Местоположба во Бугарија
Belitsa Municipality Bulgaria map.png
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска
СедиштеБелица
Управа
 • ГрадоначалникРадослав Ревански (ДПС)
Површина
 • Вкупна227,38 км2 (8,779 ми2)
Население (2015)
 • Вкупно9.646
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Мреж. местоbelitsa.acstre.com

ГеографијаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Администрација и политикаУреди

Населени местаУреди

 
Карта на Општина белица со населените места

Општината има 12 населени места. Тие се следниве (имињата во заграда се сегашните, сменети од бугарската држава)

Историски местаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди