Хахњово (од 1993 г. офиц. Горно Краиште[1], бугарски: Горно Краиште; 1982-93 г. Бојка[2], бугарски: Бойка) — село во Општина Белица, Пиринска Македонија.

Хахњово
ЗемјаБугарија
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

Самоуправа и политика уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

  1. Указ № 11/обн. ДВ бр. 8/29.01.1993 г.
  2. Енциклопедия „Пирински край“, том I. Благоевград: Редакция „Енциклопедия“. 1995. стр. 105. ISBN 954-90006-1-3.

Надворешни врски уреди