Черешево

село во Општина Белица, Пиринска Македонија

Черешево (од 1966 г. офиц. Черешово[1], бугарски: Черешово — село во Општина Белица, Пиринска Македонија.

Черешево
ЗемјаБугарија
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)

Географиja и местоположбаУреди

ИсториjaУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. Указ № 960/Обн. 04.01.1966 г.

Надворешни врскиУреди