Ќорово

поранешно село во Пиринска Македонија

Ќорово (од 1982 г. офиц. Врхари[1], бугарски: Върхари — поранешно село во Општина Белица.

Ќорово
ЗемјаБугарија
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположба

уреди

Историја

уреди

Стопанство

уреди

Демографија

уреди

Општествени установи

уреди

Самоуправа и политика

уреди

Културни и природни знаменитости

уреди

Редовни настани

уреди

Личности

уреди

Култура и спорт

уреди

Иселеништво

уреди

Наводи

уреди
  1. Указ 86 на Държавния съвет на НРБ от 20.01.1982 г. Обн., ДВ, бр. 7 от 26.01.1982 г.

Надворешни врски

уреди