Беле (француски: Belley, арпитански: Bèlê) — општина во департманот Ен, Франција. Бил и главен град на регионот Биже.

Беле
Belley
Плоштадот во Беле
Плоштадот во Беле
Беле is located in Франција
Беле
Беле
Координати: 45°46′00″ N; 5°41′00″ E / 45.766667° СГШ; 5.683333° ИГД / 45.766667; 5.683333Координати: 45°46′00″ N; 5°41′00″ E / 45.766667° СГШ; 5.683333° ИГД / 45.766667; 5.683333
ЗемјаФранција
РегионРона-Алпи
ДепартманЕн
ОкругБеле
КантонБеле
Општ. заедницаБеле Ба Биже
Управа
 • Градоначалник (2008–2014) Жан-Марк Фоњини
Површина122,42 км2 (866 ми2)
Население (2006)29.090
 • Густина4,1/км2 (11/ми2)
INSEE/Пошт. бр.01034 / 01300
Надм. висина220 м
(прос. 277 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

ИсторијаУреди

Беле е родно место на славниот епикур Жан Антелм Брија-Саварен.

Црковна историјаУреди

Беле бил седиште на Епископот на Беле и тука се наоѓа епископската катедрала.

СтопанствоУреди

Гратчето е славно по своето сирење, la Tome de Belley, познат ко и како Шевре или пак „Le pave d'Affinois“. Има и фабрика за возила на Volvo.