Бела Ахмадулина (руски Бе́лла (Изабе́лла) Аха́товна Ахмаду́лина, татарски: Bella Äxät qızı Äxmädullina) (10 април 193729 ноември 2010) — руска писателка и преведувач.

Бела Ахмадулина
Бела Ахмадулина на доделување на руска државна награда, во 2005
Роден/аИзабела Ахатовна Ахмадулина
10 април 1937(1937-04-10)
Москва, СССР
Починат/а29 ноември 2010(2010-11-29) (возр. 73)
Москва, Русија
ЗанимањеПоетеса, писателка, преведувачка
Апсолвент наЛитературен институт „Максим Горки“
Период1955–2010[1]
Книжевно движењеРуски „нов бран“

Животопис

уреди

Бела Ахмадулина е родена на 10 април 1937 година во Москва. По потекло од татков страна била Татарка, додека мајка ѝ по потекло била Италијанка. Татко ѝ бил заменик министер, додека мајка ѝ работела како руско-италијанска преведувачка. Почнала да пишува поезија во текот на училишните денови. Првата песна ја напишала на петнаесет години. Нејзините стихови се објавени во весникот „Октомври“ во 1955 година. Песните ѝ биле детски и нежни. Нејзината работливост го привлекла вниманието на рускиот писател Евгениј Евтушенко кој бил изненаден од необичните рими и стилот на песните.

Наводи

уреди
  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име TODAY.