Бачилиште (Поешево)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Бачилиште

Карта

Местоположба 41°0′57″N 21°23′3″E / 41.01583° СГШ; 21.38417° ИГД / 41.01583; 21.38417
Основни податоци
Место Поешево
Општина Битола
Тип

 неопределено


Период непознат период
Портал „Археологија“

Бачилиштеархеолошко наоѓалиште во битолското село Поешево. Наоѓалиштето поради неистраженоста е од непознат тип и период. Се наоѓа на место кое денес е под ниви помеѓу селата Поешево, Логоварди и Оптичари. На самата височинка каде што лежи, мештаните пронаоѓале ќерамиди, камења, како и метални предмети.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069