Димитровград (Србија)

Димитровград (старо име: Цариброд) — град во Република Србија и е административен центар на истата општина, коjа се состои од градот Димитровград и околните села. Таа е дел од Пиротскиот Округ чие седиште е Пирот. Во 2006 година, општината имала 11.748 жители (од кои, според етничка структура, ја сочинувале Бугари 49,68% и Срби 25,58%. Во 2002 година градот имал 6.968 жители.

Димитровград
Димитровград
Град и општина
Панорама на Димитровград
Панорама на Димитровград
Грб на Димитровград
Локација на Димитровград во Србија
Локација на Димитровград во Србија
Држава Србија
РегионЈужна и Источна Србија
ОкругПиротски Округ
Населени места43
Управа
 • ГрадоначалникВладица Димитров (Српска прогресивна партија)
Површина[1]
 • Град17,15 км2 (6,62 ми2)
 • Општина483 км2 (186 ми2)
Надм. вис.&10000000000000545000000545 м
Население (попис 2011)[2]
 • Град6.247
 • Град густина360/км2 (940/ми2)
 • Општина10.059
 • Општина густина21/км2 (54/ми2)
Часовен појасСЕВ (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)СЕЛВ (UTC+2)
Поштенски број18320
Повикувачки број+381(0)10
ТабличкиPI
Мреж. местоdimitrovgrad.rs

Градот е преименуван од Цариброд во Димитровград во чест на државникот Георги Димитров.

Познатите димитровграѓани уреди

Образование уреди

  • Основното училиште „Христо Ботев“ во Димитровград
  • Гимназија „Св. Кирило и Методије“
  • Вишо економско училиште во Блаце, истурено одељење Димитровград

Медииуми уреди

Население уреди

Општината во 2002 г. имала населене од 6.968 жители.

Етнички групи Население Процент
Бугари 3 281 47,08%
Срби 1 735 24,89%
Југословени 425 6,09%
Роми 55 0,78%
Македонци 33 0,47%
Црногорци 14 0,20%
Хрвати 5 0,07%
Словенци 3 0,04%
Горанци 2 0,02%
Муслимани 2 0,02%
Руси 1 0,01%
непознато 572 8,20%
Општо 6 968 100%

Галерија уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Насеља општине Димитровград“ (PDF). stat.gov.rs (српски). Републички завод за статистика на Србија. Архивирано од изворникот (pdf) на 2021-01-26.
  2. „Попис становиштва, домаћинстава и станова 2011. у Републици Србији“ (pdf). stat.gov.rs (српски). Републички завод за статистика на Србија.