Бабуна (населба)

За други значења на поимот Бабуна, видете на појаснителната страница

Бабуна — релативно млада населба созадена од доселеници недалеку од устието на реката Бабуна во Вардар. Се смета за приградска населба на градот Велес, со кого има заеднички атар.

Бабуна
Бабуна is located in Македонија
Бабуна
Местоположба на Бабуна во Македонија
Координати 41°40′50″N 21°48′10″E / 41.68056° N; 21.80278° E / 41.68056; 21.80278Координати: 41°40′50″N 21°48′10″E / 41.68056° N; 21.80278° E / 41.68056; 21.80278
Општина Велес
Население 457 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО

Население и општи податоциУреди

Местото е рамничарско на надморска височина од 160 метри и на 5 км оддалеченост од градот Велес.

Интересно е тоа што Бабуна популациски мошне расте. Така во 1961 година имала 104 жители македонско население, денес брои 457 жители, сите Македонци.[1]

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди