Бабуна (населба)

село во Општина Велес
За други значења на поимот Бабуна, видете на појаснителната страница

Бабуна — релативно млада населба созадена од доселеници недалеку од устието на реката Бабуна во Вардар. Се смета за приградска населба на градот Велес, со кого има заеднички атар.

Бабуна
Бабуна во рамките на Македонија
Бабуна
Местоположба на Бабуна во Македонија
Бабуна на карта

Карта

Координати 41°40′50″N 21°48′10″E / 41.68056° СГШ; 21.80278° ИГД / 41.68056; 21.80278
Општина Велес
Население 457 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО

Население и општи податоци

уреди

Местото е рамничарско на надморска височина од 160 метри и на 5 км оддалеченост од градот Велес.

Интересно е тоа што Бабуна популациски мошне расте. Така во 1961 година имала 104 жители македонско население, денес брои 457 жители, сите Македонци.[2]

Наводи

уреди
  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. „Министерство за локална самоуправа. База на општински урбанистички планови“. Архивирано од изворникот на 2008-09-15. Посетено на 2010-05-29.

Надворешни врски

уреди