B&H Airlines е авиокомпанија заснована во Сараево, Босна и Херцеговина. B&H Airlines е национален авиопревозник на БиХ, а главната централа е аеродромот во Сараево.

B&H Airlines
BH Airlines AT72 T9-AAD.jpg
IATA ICAO Ознака
JA BON BH AIRLINES
Основан1994 (како Air Bosna)
ЈазлиАеродром Сараево
Поважни градовиАеродром Бања Лука
Аеродром Мостар
Аеродромски салонБизнис класата може да користи ВИП терминал на Аеродромот во Сараево
Летала4
Одредишта11
Матично претпријатиеВлада на Босна и Херцеговина
СедиштеСараево, Босна & Херцеговина
РаководствоНуџеим Речица (Директор), Беба Касумагич (Продажба)
Мрежо местоhttp://www.bhairlines.ba/

ИсторијаУреди

Авиокомпанијата беше формирана на 12 август 1994 година под името Air Bosna. Во есента 2003 година, авиокомпанијата ги прекина сите операции поради финансиски проблеми. Остана нефункционална до мај 2004 година, кога советот на министри вети да ја оживее повторно авиокомпанијата. Во јуни 2005 година, тие ги рестартираа операциите под името B&H Airlines, и флотата ја сочинуваа два АТР-72 авиони. Имаше неколку понуди за купување на нови, поголеми авиони, со кои авиокомпанијата ќе може да лета и на одредишта подолги од сегашните со авионите од типот АТР-72, како на пример Скандинавскиот Полуостров, каде постои голем заедница од БиХ. Авиокомпанијата планира да го зголеми бројот на летови од втората база, аеродромот во Бања Лука, но ова може да се случи само со зголемување на флотата. Летови од и до Мостар беа намалени поради малиот број на патници. Летовите до Загреб беа зголемени од 14 на 18 неделно, како и до Белград од 7 на 8 летови неделно.

ПриватизацијаУреди

Босанската влада во моментов е во потрага по инвеститор на кој ќе може да го продаде нивниот дел од акциите во B&H Airlines. На 23 февруари 2008 година, Turkish Airlines беа во преговори да ја откупат авиокомпанијата, и на 30 март 2008 година, Croatia Airlines исто така покажа интерес за дел од акциите во B&H Airlines. Компании од Јордан, Малезија и Турција понудија да откупат 49% од сопственоста на B&H Airlines. Минатата година, B&H Airlines пренесе 70,000 патници и направија профит од околу 12.3 милиони евра.

ОдредиштаУреди

 
B&H Airlines ATR-72-212
 
B&H Airlines ATR-72-212

ФлотаУреди

До март 2007 година, флотата на авиокомпанијата се состои од овие авиони:

  • 2 АТР 72
  • 1 Boeing 737-400
  • 1 Piper PA-34-200т Seneca II
  • 1 Casa 212-200D

Нарачка: 1 Boeing 737-400