Африканско првенство во ракомет за жени 2006

Африканско првенство во ракомет за жени 2006 — 17-то Африканско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во градовите Тунис и Радес, Тунис во периодот од 12 јануари до 20 јануари. Вкупно учествувале 7 репрезентации. Ангола победил на турнирот.

2006 Африканско првенство во ракомет за жени 2006
Податоци за турнирот
Домаќини Тунис
Датуми12–20 јануари
Екипи7
Одржувалишта(во 3 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак Ангола (8 титула)
Второпласиран Тунис
Третопласиран Конго
Четвртопласиран Брег на Слоновата Коска
Статистикa за турнирот
Натпревари14
Дадени голови731 (52.21 по натпр.)

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Светското првенство кое се одржало во Франција, во 2007 година.

Домаќини уреди

Радес Тунис
Спортска сала 7 ноември Спортска палата ел-Мензах
Капацитет: 14,000 Капацитет: 5,500
   
Аријана
Спортска сала Аријана
Капацитет: 2,000
 

Прва фаза уреди

Група A уреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Конго 2 2 0 0 59 41 +18 4
0   Брег на Слоновата Коска 2 0 1 1 50 55 −5 1
0   Камерун 2 0 1 1 45 58 −13 1
12 јануари 2006
16:30
Конго   31–18   Камерун Спортска сала Аријана, Аријана
(11–9)

14 јануари 2006
16:30
Конго   28–23   Брег на Слоновата Коска Спортска сала Аријана, Аријана
(16–11)

16 јануари 2006
16:30
Брег на Слоновата Коска   27–27   Камерун Спортска сала Аријана, Аријана
(15–14)

Група B уреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Ангола 3 2 1 0 116 54 +62 5
0   Тунис 3 2 1 0 86 50 +36 5
0   ДР Конго 3 1 0 2 64 89 −25 2
0   Габон 3 0 0 3 52 125 −73 0
10 јануари 2006
16:30
Тунис   39–17   Габон Спортска сала Радес, Радес
(19–7)

11 јануари 2006
14:30
Ангола   55–12   Габон Спортска сала Радес, Радес
(28–7)

12 јануари 2006
16:30
Ангола   40–21   ДР Конго Спортска сала Радес, Радес
(18–11)

14 јануари 2006
16:30
Тунис   26–12   ДР Конго Спортска сала Радес, Радес
(16–5)

16 јануари 2006
16:30
Ангола   21–21   Тунис Спортска сала Радес, Радес
(10–8)

16 јануари 2006
20:30
ДР Конго   31–23   Габон Спортска сала Радес, Радес
(12–10)

Финална фаза уреди

  Полуфинале Финале
             
   Конго 21  
   Тунис 24  
 
       Тунис 30
     Ангола 32
Трето место
   Брег на Слоновата Коска 28    Конго  22
   Ангола (OT) 29      Брег на Слоновата Коска  15

Полуфинале уреди

18 јануари 2006
16:30
Тунис   24–21   Конго Спортска сала Радес, Радес
(11–11)

18 јануари 2006
16:30
Ангола   29–28 (Прод.)   Брег на Слоновата Коска Спортска палата ел-Мензах, Тунис

Прод.: 20–20 Прод.: 5–5, 4–3

Натпревар за 5 место уреди

19 јануари 2006
14:30
Камерун   31–27   ДР Конго Спортска палата ел-Мензах, Тунис
(12–13)

Натпревар за 3 место уреди

19 јануари 2006
16:30
Конго   22–15   Брег на Слоновата Коска Спортска палата ел-Мензах, Тунис
(11–6)

Финале уреди

20 јануари 2006
18:30
Ангола   32–30   Тунис Спортска сала Радес, Радес
(18–15)

Табела уреди

Екипата се квалификува за Светското првенство
Место Екипа
    Ангола
    Тунис
    Конго
4   Брег на Слоновата Коска
5   Камерун
6   ДР Конго
7   Габон

Надворешни врски уреди