Африканско првенство во ракомет за жени 1994

Африканско првенство во ракомет за жени 1994 — 11-то Африканско првенство во ракомет за жени кое се одржало во градот Тунис, Тунис во периодот од 5 ноември до 24 ноември. Вкупно учествувале 6 репрезентации. Ангола победил на турнирот.

Африканско првенство во ракомет за жени 1994
Податоци за турнирот
Домаќини Тунис
Екипи6
Конечен исход
Првак Ангола (3 титула)
Второпласиран Брег на Слоновата Коска
Третопласиран Алжир
Четвртопласиран Конго

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Светското првенство кое се одржало во австрија и Унгарија, во 1995 година.

Домаќин уреди

Тунис


Ангола   24–18   Брег на Слоновата Коска

Final ranking уреди

Екипата се квалификува за Светско првенство 1995
Место Екипа
    Ангола
    Брег на Слоновата Коска
    Алжир
4   Конго
5   Нигерија
6   Тунис

Надворешни врски уреди