Африканско првенство во ракомет за жени 1992

Африканско првенство во ракомет за жени 1992 — 10-то Африканско првенство во ракомет за жени кое се одржало во градот Јамусукро, Брег на Слоновата Коска. Вкупно учествувале 7 репрезентации. Ангола победил на турнирот.

Африканско првенство во ракомет за жени 1992
Податоци за турнирот
Домаќини Брег на Слоновата Коска
Екипи7
Конечен исход
Првак Ангола (2 титула)
Второпласиран Конго
Третопласиран Брег на Слоновата Коска
Четвртопласиран Нигерија

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Светското првенство кое се одржало во Норвешка, во 1993 година.

Домаќин

уреди
Брег на Слоновата Коска Грешка во Lua во Модул:Location_map/multi, ред 27: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Брег на Слоновата Коска" does not exist

Табела

уреди
Екипата се квалификува за Светско првенство 1993
Место Екипа
    Ангола
    Конго
    Брег на Слоновата Коска
4   Нигерија
5   Алжир
6   Сенегал
7   Тунис
8   ДР Конго

Наводи

уреди

Наводи

уреди