Африканско првенство во ракомет за жени 1996

Африканско првенство во ракомет за жени 1996 — 12-то Африканско првенство во ракомет за жени кое се одржало во градот Котону, Бенин. Вкупно учествувале 7 репрезентации. Брегот на Слонова Коска победил на турнирот.

Африканско првенство во ракомет за жени 1996
Податоци за турнирот
Домаќини Бенин
Екипи7
Конечен исход
Првак Брег на Слоновата Коска (2 титула)
Второпласиран Алжир
Третопласиран Ангола
Четвртопласиран Конго
Статистикa за турнирот
Натпревари16
Дадени голови777 (48.56 по натпр.)

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Светското првенство кое се одржало во Германија, во 1997 година.

Домаќин уреди

Бенин
Спортска палата,
Капацитет:?
 

Прва фаза уреди

Група A уреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Брег на Слоновата Коска 2 2 0 0 57 37 +20 4
0   Алжир 2 1 0 1 57 33 +24 2
0   Того 2 0 0 2 20 64 −44 0
Алжир   33–7   Того
(18–3)

Брег на Слоновата Коска   31–13   Того
(15–5)

Брег на Слоновата Коска   26–24   Алжир
(10–11)

Група B уреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Конго 3 3 0 0 84 63 +21 6
0   Ангола 3 2 0 1 86 68 +18 4
0   Камерун 3 1 0 2 68 81 −13 2
0   Мозамбик 3 0 0 3 65 91 −26 0
Конго   28–18   Камерун
(15–11)

Ангола   34–19   Мозамбик
(15–7)

Конго   26–24   Ангола
(14–9)

Камерун   27–25   Мозамбик
(16–15)

Ангола   28–23   Камерун
(14–12)

Конго   30–21   Мозамбик
(15–8)

Финална фаза уреди

5–7 место уреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Камерун 2 2 0 0 61 30 +31 4
0   Мозамбик 2 1 0 1 49 46 +3 2
0   Того 2 0 0 2 30 64 −34 0
Камерун   33–12   Того
(15–5)

Камерун   28–18   Мозамбик
(16–8)

Мозамбик   31–18   Того
(18–7)


  Полуфинале Финале
             
   Брег на Слоновата Коска 29  
   Ангола 25  
 
       Брег на Слоновата Коска 35
     Алжир 19
Трето место
   Алжир (OT) 24    Ангола  24
   Конго 23      Конго  21

Полуфинале уреди

Брег на Слоновата Коска   29–25   Ангола
(11–9)

Алжир   24–23 (Прод.)   Конго
(9–9)

Прод.: 20–20 Прод.: 4–3

Натпревар за 3 место уреди

Ангола   24–21   Конго
(10–10)

Финале уреди

Брег на Слоновата Коска   35–19   Алжир
(18–8)

Табела уреди

Екипата се квалификува за Светско првенство во ракомет
Место Екипа
    Брег на Слоновата Коска
    Алжир
    Ангола
4   Конго
5   Камерун
6   Мозамбик
7   Того

Надворешни врски уреди

Наводи уреди