Африканско првенство во ракомет за жени 1983

Африканско првенство во ракомет за жени 1983 — 5-то Африканско првенство во ракомет за жени кое се одржало во градот Каиро, Египет во периодот од 23 јули до 31 јули. Вкупно учествувале 9 репрезентации. Конго победил на турнирот.

Африканско првенство во ракомет за жени 1983
Податоци за турнирот
Домаќини Египет
Датуми23 – 31 јули 1983
Екипи9
Конечен исход
Првак Конго (3 титула)
Второпласиран Нигерија
Третопласиран Камерун
Четвртопласиран Брег на Слоновата Коска

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Летните олимписки игри кои се одржале во Лос Анџелес, САД, во 1984 година.

Домаќин уреди

Египет

Квалификувани екипи уреди

Група A Група B

  Ангола
  Конго
  Египет
  Брег на Слоновата Коска

  Алжир
  Камерун
  Габон
  Нигерија
  Тунис

Група A уреди

23 јули 1983
Конго   22 (–:–) 12   Ангола
24 јули 1983
Брег на Слоновата Коска   19 (–:–) 13   Ангола
26 јули 1983
Брег на Слоновата Коска   23 (–:–) 16   Египет
27 јули 1983
Конго   26 (11:06) 13   Египет
28 јули 1983
Ангола   20 (08:10) 19   Египет
Брег на Слоновата Коска   22 (08:10) 18   Конго

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примени голови Гол разлика Бодови
  Брег на Слоновата Коска 3 3 0 0 64 47 +17 6
  Конго 3 2 0 1 66 47 +19 4
  Ангола 3 1 0 2 45 60 -15 2
  Египет 3 0 0 3 48 69 -21 0

* Забелешка:      се пласира за полуфинале

Група B уреди

23 јули 1983
Алжир   (–:–)   Габон
Камерун   20 (–:–) 19   Тунис
24 јули 1983
Тунис   (–:–)   Габон
Камерун   (–:–)   Нигерија
26 јули 1983
Нигерија   16 (8:6) 11   Алжир
Камерун   26 (10:05) 8   Габон
27 јули 1983
Нигерија   18 (10:05) 11   Габон
Тунис   18 (8:9) 13   Алжир
28 јули 1983
Камерун   23 (9:8) 16   Алжир
Нигерија   17 (7:7) 14   Тунис

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примени голови Гол разлика Бодови
  Камерун 4 4 0 0 0 0 0 8
  Нигерија 4 3 0 1 0 0 0 6
  Тунис 4 2 0 2 0 0 0 4
  Алжир 4 1 0 3 0 0 0 2
  Габон 4 0 0 4 0 0 0 0

* Забелешка:      се пласира за полуфинале

Финална фаза уреди

Полуфинале уреди

29 јули 1983
Брег на Слоновата Коска   (–:–)   Нигерија
Камерун   (–:–)   Конго

3 место уреди

31 јули 1983
Камерун   25 (–:–) 13   Брег на Слоновата Коска

Финале уреди

31 јули 1983
Конго   27 (–:–) 14   Нигерија

Табела уреди

Место Екипа
    Конго
    Нигерија
    Камерун
4   Брег на Слоновата Коска
5   Тунис
6   Ангола
7   Алжир
8   Египет
9   Габон

Надворешни врски уреди