Бад Бибра (германски: Bad Bibra) — град во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа северозападно од Наумбург. Исто така, дел е од општинската заедница Ан дер Фине.

Бад Бибра
Бад Бибра
Бад Бибра
Бад Бибра
Грб на Бад Бибра
Бад Бибра во рамките на Германија
Бад Бибра
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Општ. заед. Ан дер Фине
Градоначалник Томас Тишнер (ДХС)
Основни податоци
Површина 50 км2
Надм. височина 280 м
Население 2.654 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06647
Повик. бр. 034465
Портал www.bad-bibra.de
Местоположба на градот Бад Бибра во рамките на округот Бургенланд
Карта
Карта
Координати 51°12′N 11°34′E / 51.200° СГШ; 11.567° ИГД / 51.200; 11.567Координати: 51°12′N 11°34′E / 51.200° СГШ; 11.567° ИГД / 51.200; 11.567

Наводи уреди

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)