Антон Григорјевич Рубинштајн (28 ноември 1829 - 20 ноември 1894), руски клавирски виртуоз и композитор, основач на конзерваториумот во Петроград. Компонираше опери, клавирски композиции, соло песни и друго. Како композитор му припаѓаше на таканаречениот космополитански правец наспроти „Руските петмина“[1],[2].

Антон Рубинштајн
Anton Rubinstein
Портрет на Рубинштајн Илија Рејпин
Роден(а)Антон Григоријевич Рубинштајн
28 November [ст. ст. 16 November] 1829
Вихвантинци, Балтискији уезд, Подолскаја Губернија, Руска Империја
Починал(а)20 November [ст. ст. 8 November] 1894
Петерхоф, Санкт Петербург, Руска Империја
НационалностРусин
ЗанимањеПијанист, композитор и диригент

Наводи уреди

  1. „Anton Rubinstein“. Архивирано од изворникот на 2021-04-17. Посетено на 2021-02-04.
  2. „ANTON RUBINSTEIN (1829 - 1894)“. Архивирано од изворникот на 2021-01-26. Посетено на 2021-02-04.