Антониа Гиговска

македонска пејачка

Антониа Гиговска (родена на 21 јануари 2001, во Скопје) — македонска поп-пејачка.

Антониа Гиговска
Роден(а)21 јануари 2001.(2001-01-21)(22 г.)
Скопје
ПотеклоМакедонија
Жанровипоп, македонска музика
Занимањапејачка
Инструментивокал
Период на активност2017—

Нејзин музички ментор била професорката Ана Костадиновска.

Во текот на 2015 и 2016 учествувала во шоуто Пинкови ѕвездички каде го освоила 7-то место.

Во 2018 учествувала на романскиот натпревар "Златен Елен" каде го освоила второто место.

Нејзината песна "Невреме[1]" како нејзин прв сингл се најде на 'trending' списокот на Youtube. Победила на Макфест 2018 со песната "Никогаш не вели никогаш".[2]

Истата година била избрана за придружен вокал на групата Eye Cue која ја претставувала Македонија на Евровизија 2018.

Следат бројни хитови, од кои што најголем успех постигнува со песната "Mogli smo u dvoje" која што беше број 1 хит во Србија на радио станиците. Песната "Ванила[3]" дует со Панчо од ДНК, "Крива сум[4]" која што беше номинирана за најдобар спот од Македонија,

Таа исто така, била придружен вокал и на Тамара Тодевска на Евровизија 2019, каде Македонија го остварила најдобриот пласман досега на 7 место.

Антониа Гиговска ја објави првата епизода од "Акустичните верзии" на нејзините хитови "Mogli smo u dvoje[5]", а ги најави и Никогаш не вели[2] никогаш и Крива [4] сум.

Дискографија уреди

Албуми уреди

Спотови уреди

Спот Година Режисер
Невреме 2017. Ана Јорданова
Слаба страна 2018. Tomato Production
Vanilla 2018. Даниел Јовески
Никогаш не вели никогаш 2018. Даниел Јовески
Могли смо у двоје 2019. Даниел Јовески
Кога те нема 2019. Александар Николоски
Крива сум 2020. Даниел Јовески
Магла 2021. Даниел Јовески
Магнет 2021. Даниел Јовески
Хиена 2021. Томислав Живковиќ
Атлантида 2022. Томислав Живковиќ
Око моје 2022. Томислав Живковиќ
Хабиби 2023. Billy D, B.Gordan,Никола Наумовски

Надворешни врски уреди

  1. Antonia Gigovska - Nevreme, Посетено на 2021-03-18
  2. 2,0 2,1 Antonia Gigovska - Nikogas ne veli nikogas (Official video), Посетено на 2021-03-18
  3. Antonia Gigovska ft. Pancho DNK - VANILLA (Official video 2018), Посетено на 2021-03-18
  4. 4,0 4,1 Antonia Gigovska - Kriva sum (OFFICIAL VIDEO), Посетено на 2021-03-18
  5. Antonia Gigovska - "Mogli smo u dvoje" [Acoustic Session], Посетено на 2021-03-18

Наводи уреди