Ани Лорак (украински: Ані Лорак; украински: Кароліна Мирославівна Куєк), (Кицман, 27 септември 1978) Украинска ССР, Советски Сојуз) е украинска поп пејачка.

Ani Lorak
Ані Лорак
Биографски податоци
Родено имеКаролина Мирославивна Куек
(Кароліна Мирославівна Куєк)
Познат(а) и какоАни Лорак
Роден(а)27 септември 1978
ПотеклоКицман, Украинска ССР, Советски Сојуз (денешна Украина)
ЖанровиПоп, Соул, Поп рок
Занимањапејачка
Инструментиглас
Период на активност1996–сегашност
Мреж. местоwww.anilorak.com

Ани Лорак ја претставуваше Украина на Евровизија 2008 кој се одржа во Белград со песната „Shady Lady“ и го достигна високото второ место, но сепак не успеа да ја земе победата. Првото место го зеде Дима Билан од Русија.[1][2] Таа беше втора и во «Прес наградите Евровизија»[3] и победи во категоријата «Артистична награда за нејзината изведба.[4] Во 2009 беше водителка на Детската Евровизија 2009.

НаводиУреди

  1. „UNIAN - Ani Lorak to sing song of Kirkorov in Eurovision“.
  2. [1]BBC Ukraine's 2008 Eurovision song (including videoclip)
  3. „Новости // www.UMKA.com.ua“.
  4. „Melodifestivalen 2008 The winners of Marcel Bezençon Awards 2008“. Архивирано од изворникот на 2016-03-02. Посетено на 2009-09-10.