Ана Анатолевна Дубровскаја

Ана Анатолевна Дубровскаја ( род. 27 ноември1972 Минск СССР ) - руска глумица, почесен уметник на Русија (2004 година).

Ана Анатолевна Дубровскаја

Животопис уреди

Ана Дубровскаја е родена на 27 ноември 1972 година во Минск . Од самото детство, таа покажала разновидни способности: компонирала песни, учествувала во музички ансамбл, се занимавала со уметничко лизгање и играла во филмови. Најмногу од сè, Ана била љубител на театарот, што подоцна станува и нејзина професија. Во 1990 година, Дубровскаја дошла во Москва и започнала да учи во Театарското училиште. Б. Шчукин во групата на В. Иванов . Во 1992 година, таа ја одиграла својата прва голема улога - улогата на Оксана во филмската комедија Го сакам твојот сопруг .

По матурирањето на колеџ во 1994 година, Ана била примена во трупата на Државниот академски театар. Е.Вахтангов . Таа веднаш ја добила улогата на главниот лик во легендарната претстава „ Принцезата Турандот “. Во раните 2000-ти, Ана започнала да игра во главните улоги во голем број значајни премиери: Отело ( Галеб и наградата Триумф за улогата на Дездемона), сонот на чичкото, ловот на царот, Амфитрион, Фредерик, или Булевар на криминалот “во театарот. Вахтангов, „Планет“ Е. Гришковец .

Ана Дубровскаја ја избегнала смртта при уривањето на ледникот Колка во Северна Осетија, каде требало да учествува во снимањето на филмот „ Гласникот “ на режисерот Сергеј Бодров помладиот во 2002 година. Во пресрет на катастрофата, глумицата заминала во Москва на премиерна изведба и на тој начин ја избегнала трагедијата што ги однела животите на филмската екипа на Сергеј Бодров помладиот.

Во средината на деценијата, глумицата се здобила со дополнителна слава учествувајќи во блокбастерот Ноќна Стража . Во истиот период, таа ги играла и главните улоги во популарните телевизиски серии „Операција Боја на нацијата“, „Среќен“, „ Девет непознати “, „„Пријател или непријател““, како и во филмовите „ Гоблин “ и „ Гоблин 2 “. За последните две ленти, Ана исполнила и песни. На крајот во мај 2010 година на филмскиот фестивал во Киев се одржала премиерната проекција на филмот „ Иванов “, во кој глумицата ја играла улогата на Ана Петровна (Сара).

Во 2007 година, Дубровскаја ја добила својата втора награда галеб - за улогата на Беатриче во комедијата „ Многу врева за ништо“ ( театар на Малој Броној ).

Во септември 2009 година во театарот. Вахтангов, се одржала премиерата на претставата „Чичко Вања“, каде глумицата ја играла улогата на Елена Андреевна.

Семејство уреди

Татко и е дизајнер-пронаоѓач, мајка и е глумица во театарот „Операта во Минск“ . Постарата сестра на Илон.

 • Прв сопруг и бил (1991-2009) - Тудор Андронаки
  • Ќерка - Нина Тудор Андронаки (родена 1992 година), глумица [1]
 • Втор нејзин сопруг (од 2010 г. ) - Вадим Дубровитски, режисер.

Признанија и награди уреди

 • 2000 година - Награда „Галеб“ во категоријата „Заводлива жена“ (за улогата на Дездемона во претставата „Отело“, Театар). Вахтангов )
 • 2001 година - Награда „Триумф“ (за улогата на Дездемона во претставата „Отело“, Театар). Вахтангов )
 • 2004 година - почесен уметник на Русија
 • 2007 година - Награда „Галеб“ во категоријата „Заводлива жена“ (за улогата на Беатрис во претставата „Многу врева за ништо“, театар на Малој Броној ).

Создавање уреди

Улоги во театарот уреди

Театар нив. Вахтангов

 • „Принцеза Турандот“ - Турандот
 • „ Станот на Зојка “ М. И. Булгаков - Ала Вадимовна
 • „ Али Баба и четириесетте разбојници “ - Марјана
 • Животот е сон “ - Естрела
 • „ Варварите “ М. Горки - Степанида
 • „ Трикови на Скапин “ - комичар
 • „ Кралицата на лопати “ - Првата млада девојка, принцезата Полин
 • „ Бркање на два зајаци “ од Михаил Старитски - Галја
 • „ Лав во зима “ - Алис
 • „ Амфтрион “ од Молиер - Алкмен
 • Отело од Шекспир - Дездемона
 • „ Сонот на чичкото “ од Ф. М. Достоевски - Зинаида Афанасјевна
 • „ Ловот на царот “ од Леонид Зорин - Елизабета
 • Фредерик, или Булевар на криминалот - Береника
 • Чичко Вања “ - Елена Андреевна
 • „ Денови на Окајама “ - Нина Александровна
 • БОВАРИ “ - Ема Бовари

Други театри

 • „Кујна“, Театарско здружение 814 - Лјусија Медјанкина
 • „Тешко од духовитост“, Театарско здружение 814 - Наталија Дмитриевна Горич
 • „Планета“, Евгениј Гришковец - Таа
 • „ Ифигенија во Аулис “, трговски центар на Страстној - Клитемнестра
 • Ромео и Јулија, Центар за производство на Новиот Глобус - Лејди Капулет
 • „Љубовна напивка“, Театарска агенција „Арт-партнер XXI“ - Лукреција
 • Многу врева за ништо, театар на Малој Броној- Беатриче
 • „Атракција на снежна бура“
 • „Вишновата градина“, ЛА ’ТЕАТАР - Раневскаја Љубов Андреевна

Улоги во филм и телевизија уреди

 • 1980 година - „Меѓу А и Б“ (ТВ-емисија) - прваче
 • 1992 година - „Го сакам твојот сопруг“ - Оксана, љубовницата на Андреј
 • 1993 година - „Сакам во Америка“ - Црвенокоса, девојка од градилиште
 • 1994 година - „Куќа на камен“ - Алена
 • 1995 година - „Куќа“ (ТВ серија) - Наташа
 • 1997 година - Грофицата де Монсоро (ТВ серија) - Габриел
 • 1998 година - „Црно Море 213“ (САД) - Ени, асистент за фотографија
 • 2001 година - „ Црна соба “, расказ „Избор“ - Лена
 • 2002 година - Гласник - Катја (филмот не е завршен)
 • 2004 година - „Операција„ Боја на нацијата “(ТВ серија) - Олга, агент„ Принцеза “
 • 2004 година - „Ноќен часовник“ - Лариса, вампир
 • 2005 година - „Преку линија“ (ТВ филм) - жена, прототип на авторот
 • 2005 година - „Среќна“ (ТВ серија) - Маша Мајевскаја, сопруга на Артјом
 • 2005 година - „Девет непознати“ (ТВ серија) - Тања, сопруга на Методиј, преведувач
 • 2005 година - „Дневна стража“ - Лариса, вампир
 • 2006 година - „Лавиринти на умот“ (ТВ серија) - Вика, сопственичка на фризер
 • 2006 година - „Мојата убава дадилка“ (ТВ серија) - Алис, поранешна љубовница на Шаталин
 • 2006 година - „Бакнеж на пеперутката“ - Анѓела, сопруга на голем стопанственик
 • 2006 година - „Немаше да има среќа ...“ - Лора, инструкторка по фитнес
 • 2006 година - „Леши“ - Светлана Наумова, деловна дама
 • 2006 година - „Пријател или непријател“ (ТВ серија) - Зоја, обвинител
 • 2007 година - „Леши 2“ - Светлана Никитина, деловна дама
 • 2008 година - „Каменскаја-5“ (ТВ серија) - Анита Ритер, заменик. директор на компанијата, филмот "Законот на три негации" (во 2 дела).
 • 2009 година - Специјален дописник на Одделот за истраги - Паола Шевели, италијански милионер
 • 2009 година - Бумеранг од минатото - Инга
 • 2009 година - агенција за детективи „Иван да Марија“ - Саша, домаќинка
 • 2009 година - Зелени полиња - Вера, сопругата на Борис
 • 2010 година - Леши. Продолжување на приказната - Светлана Никитина, деловна дама
 • 2010 година - Излегувам да те барам - Полина
 • 2010 година - Иванов - Ана Петровна (Сара), сопруга на Иванов
 • 2010 година - „Доктор Тирса“ (ТВ серија) - Олга, уметничка лизгачка
 • 2010 година - „ Сергеј Бодров . Само што отиде на планина “(документарен филм)
 • 2012 година - Воена болница - Вера Журављова, сопруга на главниот лекар, библиотекар
 • 2014 година - Романса за земја - Ана
 • 2015 година - Ѓавол - Полина Степановна Рубцова, вработена во одделот за криминалистички истраги во Москва
 • 2016 година - женски детектив (мини-серија)
 • 2016 година - Скрипта (мини-серија)
 • 2017 година - Герасим - медицинска сестра
 • 2018 година - Тетрадот од Фало (ТВ серија)

Библиографија уреди

 • Федорова В. Ана Дубровскаја // Театар по име Евгениј. Вахтангов / Уредено од Б. М. Појуровски . М.: Центрполиграф, 2001 година . П.74-88, слика. („ Звездите на московската сцена“) - ISBN 5-227-01251-2

Белешки уреди

 1. „Нина Тудор Андронаки“. Архивирано од изворникот на 2020-09-20. Посетено на 2020-11-14.

Врски уреди