Ана Азерли (родена на 17 ноември 1989 година, во Велингтон, Нов Зеланд)[1] е италијанска поп-оперска пејачка, глумица и модел, родена во Нов Зеланд.[2]

Ана Азерли
Роден(а)Ана Азерли
17 ноември 1989(1989-11-17)(34 г.)
Велингтон, Нов Зеланд
НационалностНовозеланѓанка
ДржавјанствоИталија
Занимањепејачка, глумица, манекенка
Активен период2004-до сега
Висина м

Родена во Велингтон, Нов Зеланд, Ана има италијанско државјанство, а во текот на својата кариера настапувала на познати сцени како Ла Скала, Метрополитен опера, Карнеги Хол, а потоа потпишала договор со „Universal Music“.[3][4]

Во 2014 година, таа станала популарна откако снимила песна на руски јазик насловена «Возьмите меня замуж, президент! »[5] („ Омажи се за мене, господине претседател! “) упатена до рускиот претседател Владимир Путин.[6][7][8][9]

Наводи уреди

  1. http://www.bellazon Архивирано на 16 јули 2013.}. org/anna-azerli.html
  2. „Anna Azerli Music, Lyrics, Songs, and Videos“. Reverbnation.com. Посетено на 2014-06-15.
  3. 14.06.2014 11:57:50. „Владимир Путин пока не отреагировал на признание в любви от пышногрудой брюнетки Анны Азерли — Папарацци.ру — новости шоу-бизнеса сегодня, фото звезд“ (руски). Paparazzi.ru. Посетено на 3 октомври 2020.CS1-одржување: бројчени имиња: список на автори (link)
  4. „Մեծ կրծքերով կրքոտ թխահերը սեր է խոստավանել Պուտինին | NEWS.am Style“ (Armenian). Style.news.am. Посетено на 2014-06-15.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  5. „Anna Azerli " Возьмите Меня Замуж, Президент!". YouTube. Посетено на 3 октомври 2020.
  6. Катаева Виктория. „Оперная певица Анна Азерли - Владимиру Путину: Возьмите меня замуж!“ (руски). Sobesednik.ru. Посетено на 3 октомври 2020.
  7. „Il vrea pe Putin. O cantareata super-sexy din Italia il roaga in versuri pe liderul de la Kremlin sa o ia de nevasta“ (романски). Inprofunzime.md. Посетено на 3 октомври 2020.
  8. „O femeie cu marimea 7 la sutien vrea sa se marite cu Vladimir Putin! Uite cat de buna e - FOTO“ (романски). Perfecte.md. Посетено на 3 октомври 2020.
  9. http://www.cronacaqui.it/anna-azerli-prende-la-vita-petto/amp/[мртва врска]

Надворешни врски уреди