Анасо Јободвана

Анасо Јободвана (роден на 30 јули 1992 г.) е јужноафрикански атлетичар кој се натпреварува во спринтерските дисциплини.[1] Тој се натпреварувал на трката на 200 метри на Летните олимписки игри 2012 во Лондон[2] каде истрчал сопствен најдобар резултат од 20.13 секунди и се пласирал во финалето, во кое завршил на 8. место.

Анасо Јободвана
Anaso Jobodwana Beijing 2015.jpg
Лични податоци
Роден(а)30 јули 1992 (1992-07-30) (28 г.)
Абердин, Јужна Африка
Висина&100000000000001870000001,87 м
Тежина71 kg (157 lb)
Спорт
ЗемјаЈужна Африка ЈАР
СпортАтлетика
Дисциплини200 м
Успеси и титули
Лични рекорди200 м 19.87 (2015)

На Светското првенство 2015, Јободвана го освоил бронзениот медал на трката на 200 метри, зад Јусејн Болт и Џастин Гетлин истрчувајќи сопствен најдобар резултат од 19.87 секунди.

Лични рекордиУреди

Дисциплина Резултат Место Датум
100 метри 10.10 САД Гринсборо, САД
Русија Казањ, Русија
24 мај 2013
8 јули 2013
200 метри 19.87 Кина Пекинг, Кина 27 август 2015

НаводиУреди

  1. „Anaso Jobodwana“. Sports Reference LLC. Посетено на 7 August 2012.
  2. Бред Морган. „Mission2London: Anaso Jobodwana (RSA)“. Athletics-Africa.com. Посетено на 16 August 2013.

Надворешни врскиУреди